מבחנים פסיכוטכניים

הקדמה: מהם מבחנים פסיכוטכניים ולמה כדאי לי לדאוג?

מבחנים פסיכוטכניים משמשים בתעשיות רבות כדי למדוד את כישוריו, היכולות ותחומי העניין של אדם. זה נעשה על ידי שאילת שאלות והשלמת משימות.

יש כמה סיבות שבגללן אולי תרצה לדאוג לגבי מבחנים פסיכוטכניים. אחד מהם הוא שניתן להשתמש בהם כדי להפלות אנשים מסוימים. אם חברה מעסיקה מישהו שלא עומד בסטנדרטים של התפקיד ואין לו כישורים אחרים, הוא עלול להיות מפוטר לאחר יום עבודה אחד כי הוא לא עבר את המבחן הפסיכוטכני!

מבחנים פסיכוטכניים הם סוג של הערכה המודדת את ההתאמה הנפשית והפיזית לעבודה מסוימת.

המבחנים משמשים למדידת הכישורים והיכולות של אדם. ניתן לקחת אותם ככלי מיון לפני העסקה או במהלך העסקה כדי למדוד ביצועים. בדיקות אלו משמשות בתעשיות רבות כמו תעופה, בריאות, צבא, ייצור וכו'.

אתה צריך לקחת את המבחנים האלה ברצינות מכיוון שהם יכולים להשפיע על הקריירה שלך ועל סיכויי העתיד שלך.

מבחני אינטליגנציה ו-IQ

מבחנים פסיכוטכניים הם מבחני אינטליגנציה ו-IQ המודדים את הידע והכישורים של האדם לבצע משימות.

מבחנים פסיכוטכניים הם מבחני אינטליגנציה ו-IQ המודדים את הידע והכישורים של האדם לבצע משימות. הם קיימים כבר שנים רבות, אבל המונח "מבחן פסיכוטכני" שימש לראשונה בשנת 1936 על ידי הפסיכולוג EL Thorndike בספרו "מדידה של אינטליגנציה של מבוגרים". המונח שימש כחלופה ל"מבחן אינטליגנציה" מכיוון שהוא כלל יותר מסתם מדידת אינטליגנציה.

הרעיון מאחורי מבחנים פסיכוטכניים הוא שניתן למדוד את הידע, המיומנות והיכולת של אדם לפי ביצועיו בסוגים שונים של משימות או בעיות. משימות או בעיות אלו עשויות להיות נפשיות, פיזיות או חברתיות באופיים.

סוגי אישיות

מבחנים פסיכוטכניים משמשים על מנת לקבוע את סוג האישיות של אדם. ישנם סוגים רבים ושונים של מבחנים פסיכוטכניים שניתן לבצע על מנת לקבוע סוגי אישיות. אחת הבדיקות הללו היא ה-Myers-Briggs Type Indicator (MBTI). מבחן זה משמש למדידת ארבעה היבטים בסיסיים של אישיות. ארבעת ההיבטים כוללים: מוחצנות, מופנמות, חישה ואינטואיציה.

ה-MBTI הוא מבחן המודד כיצד אנשים תופסים את העולם סביבם ומקבלים החלטות. האינדיקטור לסוג מאיירס-בריגס נוצר על ידי קתרין קוק בריגס ובתה איזבל בריגס מאיירס בשנת 1962. הוא מבוסס על תיאוריות שפיתח קארל יונג לגבי האופן שבו אישיותם של אנשים מופנמת או מוחצנת יחד עם העדפות החשיבה שלהם הן חושיות או אינטואיטיביות.

מבחן יציבות רגשית

מבחנים פסיכוטכניים משמשים כדי לחזות את היציבות הרגשית של אדם. הם משמשים את המעסיקים כדי להעריך את התאמתו של מועמד לעבודה. ישנם סוגים שונים של מבחנים פסיכוטכניים, חלקם מודדים יכולות קוגניטיביות כמו מיומנויות מילוליות ומתמטיות, אחרים מודדים תכונות אישיות ועוד אחרים מודדים יציבות רגשית.

מבחן היציבות הרגשית נועד להעריך את יכולתו של אדם להתמודד עם לחץ. המבחן מתבצע בדרך כלל במסגרת קבוצתית עם אנשים נוספים שעברו את המבחן או שייגשו למבחן בעתיד. זה בדרך כלל נמשך כ-10 דקות ומורכב משני חלקים:

1) סרטון וידאו קצר המתאר סצנות או תמונות מלחיצות

2) סדרת שאלות על איך הם הרגישו בזמן הצפייה

מבחן אינטליגנציה מילולית

מבחנים פסיכוטכניים משמשים למטרות רבות. הם משמשים להערכת האינטליגנציה, האישיות והכשרון של אדם למקצוע ספציפי. הם יכולים לשמש גם לזיהוי אנשים עם הפרעות נפשיות או בעיות פסיכולוגיות אחרות.

המבחן הפסיכוטכני הנפוץ ביותר הוא מבחן מנת האינטליגנציה (IQ). מבחן IQ נועד למדוד יכולות חשיבה מילולית ולא מילולית, יכולת למידה, יכולת זיכרון וכישורי פתרון בעיות.

סולם המודיעין של סטנפורד-בינה הוא הערכה המודדת את ההתפתחות האינטלקטואלית של הילד בחמישה תחומים: הבנה מילולית; ידע מילים; ידיעת מספרים; חשיבה תפיסתית; והיגיון כמותי.

אינטליגנציה מילולית היא היכולת לנתח ולפתור בעיות מילוליות. זהו סוג של אינטליגנציה הנמדדת במבחן מילולי. מבחני אינטליגנציה מילולית נועדו למדוד את יכולתו של אדם לבטא את עצמו מילולית ואת הבנתו את המילים שבהן הוא משתמש. מבחנים אלו משמשים בבתי ספר, באוניברסיטאות ובצבא.

הסוג הנפוץ ביותר של מבחן אינטליגנציה מילולית הוא מבחן IQ מילולי, המודד את יכולתו של אדם לנתח ולפתור בעיות מילים. ישנם סוגים רבים ושונים של מבחני IQ מילוליים המודדים היבטים שונים של סוג זה של אינטליגנציה, כגון הבנה או גודל אוצר מילים.

מבחן פסיכוטכני הוא קבוצה של מבחנים המודדים מיומנויות או יכולות שונות לשימוש בקביעה האם יש להעסיק מישהו לעבודה מסוימת או להתגייס לצבא. מבחנים פסיכוטכניים משמשים לעתים קרובות על ידי מעסיקים כדי לברר יותר על כישוריו ויכולותיו של המועמד לפני שהם מחליטים אם הם רוצים אותם בצוות שלהם או לא.